Haber

Depremde son durum nedir? 23 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminde ölü ve yaralı sayısı kaç oldu?

6 Şubat’ta Kahramanmaraş İstanbul’da meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 11 ilde ağır hasara yol açtı. Depremlerde yüzlerce bina yıkılırken, hayatını kaybedenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Son durumu merak eden vatandaşlarımız araştırmalarını sürdürüyor. Pekala, Sarsıntıyla ilgili son gelişmeler neler? 23 Şubat 2023 Kahramanmaraş beyin sarsıntısında ölü ve yaralı sayısı kaç oldu? Detaylar burada…

KAHRAMANMARAŞ SARSMASINDA MEYYİT VE YARALANANLARIN SAYISI KAÇ OLDU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yüzyılın felaketinde son durumu paylaşarak, “Bu depremlerde kaybettiğimiz can kaybı sayısı 43 bin 556. Az bir rakam değil. Hayatını kaybeden her bir vatandaşımızın sorumluluğunu taşıyoruz. Bu travma ancak büyük bir birlik ve beraberlikle aşılabilir.” Üzüntülerimiz var, şehirlerimiz yıkıldı ama bu bizim umudumuzu kaybetmemize neden olmuyor. İşimizi bitirene kadar kalkıp gitmeyeceğiz. İşte bu umudu canlı tutmamız, her zamankinden daha çok çalışmamız gerekiyor.” sözlerini kullandı.

“Şu anda hasar tespit oranı yüzde 75 ile 80 arasında. 600 binden fazla bağımsız bölüm yıkıldı, hemen yıkılacak, ağır hasarlı, orta hasarlı. Ticaret bölgesindekileri de katarsanız 750 bini buluyor. Her detayı tek tek inceledik, sahadaki tüm arkadaşlarımızın bilgilerini etraflıca değerlendiriyoruz.Türkiye, devletin bütün birimleriyle birlikte bir çalışma ortaya koyuyor.”

DEPREM BÖLGESİNDE BOŞALTMA YASAĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, deprem felaketi nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde istihdamı korumaya yönelik tedbirler kapsamında patronlara işten çıkarma yasağı getirildi. Yine kararnameye göre, depremden etkilenen ve olağanüstü hal uygulanan illerdeki patronlar, işyerlerinin ağır veya ağır durumda olduğunu belgelemeleri halinde ‘uygunluk tespiti’ beklenmeden kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek. orta derecede hasarlı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu