Haber

AB: Rusya’nın 200 milyar eurosu donduruldu

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, Rusya Merkez Bankası’nın üye ülkelerdeki dondurulan varlıklarının 200 milyar avroya çıktığını bildirdi. Komisyona dayandırılan Alman Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre, Rusya merkez bankasının G7 ve AB ülkelerinde dondurulan yurt dışı varlıklarının yaklaşık 300 milyar avroyu bulduğu belirtildi.

Habere göre, yaklaşık 24 milyar 100 milyon euro bedelle Rus oligarklarının AB’deki varlığı donduruldu. Geçen yıl eylül ayı sonunda bu rakamın 18 milyar 900 milyon euro olduğu açıklanmıştı. Böylece toplam 1.473 oligark ve 205 Rus şirketi AB tarafından yaptırıma tabi tutuldu.

Welt am Sonntag’ın bilgi almak için başvurduğu Federal Maliye Bakanlığı, Alman makamlarının öncekilere ek olarak son üç ayda yeni bir Rus varlığını dondurma kararı almadığını bildirdi.

RUSYA’NIN PARALARI KIEV’İ DOLAYLI OLARAK DESTEKLEYEBİLİR Mİ?

Rusya’ya Ukrayna’daki savaşın yol açtığı yıkımın bedelini ödetme hedefinin yakın gelecekte öngörülemeyeceği belirtildi. Bir Komisyon sözcüsü, Brüksel’in Rusya’nın mal varlıklarına el koyma yetkisinin bulunmadığını, dondurulan paranın yaptırımlar sona erdikten sonra iade edilmesi gerektiğini kaydetti. Söz konusu paranın sermaye piyasasında yatırım olarak değerlendirilmesi ve bu yatırımın getirisinin Kiev’e devredilmesi için alternatif planlarla ilgili istişarelerin devam ettiği belirtildi. Haziran ayı sonunda yapılacak olan Avrupa Birliği Liderler Tepesi’nden önce bir karar çıkması beklenmiyor. (DW Türkçe)

haber-baykan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu