Haber

Kızılay’ın depremin üçüncü gününde çadır satışı Meclis gündeminde

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, depremin üçüncü gününde Kızılay’ın bedelsiz vermesi gereken çadırları Ahbaplar Derneği’ne satışını Meclis gündemine taşıyarak, soru önergesini Sağlık Bakanı’na sundu. İçişleri Süleyman Soylu cevaplayacak.

Bulut, teklifinde “Depremde devletin kurumları olan AFAD ve Kızılay çaresiz kalmış, organizasyon ve uyumsuzluk nedeniyle depremzedelerin ihtiyaçlarına cevap verememiş, bir çok vatandaşımızın barınma ihtiyacını karşılayamamıştır. vatandaşlar. Depremin üçüncü gününde Kızılay’ın vatandaşlara ücretsiz vermesi gereken çadırları 46 milyon TL’ye sivil toplum kuruluşu AHBAP’a sattığı iddiası basında yer aldı.

Bulut’un teklifi şöyle:

YARDIM BÖLÜMLERE YÖNLENDİRİLDİ Mİ? Kuruluş amacı hiçbir ayrım gözetmeksizin insanların acı çekmesini önlemek veya hafifletmek, insan hayatını ve sağlığını korumak olan Kızılay’ın, mal ve yardımlarını cemaat, tarikat vakıf ve derneklere de yönlendirdiği iddia ediliyor. Vatandaşlar can derdinde, enkaz altında canlar var, dışarısı dondurucu soğukta soğukken, Kızılay’ın çadırları ücretsiz dağıtmak yerine satması, taşınan kurumun ne kadar soğuk olduğunu açıkça gösteriyor. asli misyonundan uzaklaşıp, bir işletme haline gelmiştir.

ÇOCUKLAR PARA BAĞIŞLAYINCA ÇADIR SATIŞI: 155 yıl önce temelleri atılan ülkemizin en köklü kurumlarından biri olan Kızılay, devlet eliyle işletmeye dönüştürüldü. Kızılay’ın böyle bir afet anında çadır satarken, çocukların kumbaralarında biriktirdikleri paraları ve harçlıklarını 2014 yılında düzenlenen bağış kampanyasında bağışlaması kuruma olan güveni bir kez daha sarstı. Türkiye Tek Yürek’in adı.

KAÇ ÇADIR, NE KADAR SATILDI: 6 Şubat depreminin olduğu gün Kızılay’ın kaç çadırı var? Bu çadırlardan kaç tanesi vatandaşlara dağıtıldı? Kızılay’ın sivil toplum kuruluşu AHBAP’a çadır sattığı iddiası doğru mu? Kızılay AHBAP’a kaç çadır sattı? Karşılığında ne kadar para alındı? Çadır birim fiyatı nasıl belirlenir? Kızılay bu süreçte başka sivil toplum kuruluşlarına veya şahıslara çadır sattı mı? Kızılay’ın stoklarını ve cemaatlere, tarikat vakıf ve derneklerine göndereceği yardımları yönlendirdiği tezi doğru mudur? Eğer iddia doğruysa, söz konusu cemaatler, vakıflar ve dernekler nelerdir? Bunun bedeni ne? (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu